Braňte se aktivně se zbraní v ruce, vyzývají poslanci

Lukáš Lev Červinka
3 min readJun 18, 2021
Photo by Jon Tyson on Unsplash

Poslanecká sněmovna v pátek 19. 6. schválila změnu Listiny základních práv a svobod, dle které bude možno i nadále “Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.

Ano, čtete správně. Toto právo již náš právní řád zná, a říká se mu nutná obrana. Jednoduše řečeno to znamená, že jestliže vás někdo ohrožuje na životě nožem, máte právo se mu bránit třeba i střelnou zbraní. Proč tedy změna Listiny?

Jako důvod se mnohdy uvádí snaha vyhnout se nutnosti respektovat tzv. zbraňovou směrnici EU, která reguluje užívání zbraní. Pravdou ale je, že to, že si něco napíšete do Listiny neznamená, že vám to dává neomezenou možnost ignorovat vaše mezinárodněprávní závazky, včetně závazků plynoucích z práva EU. Skutečný důvod je ale mnohem prostší — lid se to žádá, a Senát hlas lidu v posledních letech velice rád následuje.

Stalo se smutnou skutečností, že z komory, která má být zdrženlivým politickým hráčem, jedním z ochránců stability ústavně-politického systému, se v posledních letech stává jakýsi ústavněprávní aktivista. Lid si žádala ústavní žalobu na presidenta Klause kvůli jeho amnestii, Senát mu vyhověl. Lid si žádal ústavní žalobu na presidenta Zemana, Senát opět přispěchal na pomoc, a když to nevyšlo s žalobou, snaží se jej zbavit výkonu jeho pravomocí z odkazem na jeho zdravotní stav. Škoda, že Senát nenapadlo se při takovém návrhu opírat o (alespoň jednu) zdravotní zprávu a místo toho se opírá o články z médií.

Stručně řečeno, mezi širokou veřejností se stalo vzpírání se “diktátu z Bruselu” tak oblíbené, že na tuto vlnu naskočil i Senát. Že mu v tom bude sekundovat i Poslanecká sněmovna asi málokoho překvapí. Smutné však je, že pro tuto změnu Listiny hlasovaly všechny politické strany ve Sněmovně, tj. ve všech stranách hlasovalo pro změnu více než jich hlasovalo proti. Jistě, lze říci, že v některých stranách se většina poslanců zdržela, leč je jen malou útěchou, že zatímco se dosti bláznivě a populisticky mění naše Listina základních práv a svobod, někteří poslanci jen stojí opodál a zdrží se.

Skutečným překvapením pak pro mne byl pirátský návrh (který byl později stažen), který navrhoval, že “Právo bránit základní práva a svobody i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.”

Ano, nově bychom tak mohli bránit spravedlivou odměnu za práci (čl. 28 Listiny), právo na stávku (čl. 27 odst. 4 Listiny), právo na příznivé životní prostředí (čl. 35 Listiny), nebo třeba právo na vzdělání (čl. 33 Listiny). Pravda, zákon by sice musel stanovit, za jakých podmínek se mohu bránit se zbraní v ruce znečišťování ovzduší automobily nebo za jakých podmínek mohu naklusat do Amazonu a se zbraní se domáhat spravedlivé odměny za práci, leč lze si představit, že pokud by zákonodárce žádné takové zákony nepřijal, mohl by Ústavní soud dovodit přímou aplikovatelnost tohoto ustanovení v Listině a tedy bychom do škol mohli chodit všichni krásně ozbrojeni.

--

--

Lukáš Lev Červinka

PhD Candidate in Constitutional Law and Politics • Charles University • Ca’ Foscari University in Venice